2019 Dance Results

Jr. Girl's Traditional (6-12 YRS)
1st - Mahpiya Redman 
2nd - Molly Taylor
3rd - Mylee Yellowbird
4th - Windy Rain
5th - Corra Bull 

Jr. Girl's Jingle (6-12 YRS)
1st - Sapphire Lablanc
2nd - Omiyosiw Warren
3rd - Jaia Bursheim
4th -  Serene Oakes
5th - Patience Benjoe

Jr. Girl's Fancy Shawl (6-12 YRS)
1st - Kaydence Stanley
2nd - Lennyn Paskemin
3rd - Demeraye Clearsky-Meeches
4th - Okimawskwew Gadwa
5th - 1557

Jr. Boy's Traditional (6-12 YRS)
1st - Lennon Buffalo
2nd - Camden Scribe
3rd - Sky Topsky
4th - Nowah Campos
5th - Wazea BulI 

Jr. Boy's Grass Prairie (6-12 YRS)
1st - Jairus Faithful 
2nd - Olin osawamick
3rd - Colby MedicineRope
4th - Rylan Bellegarde
5th - Pahquis Trudeau 

Jr. Boy's Chicken (6-12 YRS)
1st - Clyde tootoosis junior
2nd - Ryan Baken
3rd - Sinteska Roberts
4th - Nazlund Friday
5th - Keeka McNab

Jr. Boy's Fancy Bustle (6-12 YRS)
1st - Jaymison Hill 
2nd - Leland Mitsuing
3rd - Cole Patrick 
4th - Dallen Brown
5th - Timothy Gabbard 

Teen Girl's Traditional (13-17 YRS)
1st - Tessa Abbey 
2nd - Sparrow Littlesky
3rd - Jaynah coper
4th - Ryley hunter
5th - Olivia Olson

Teen Girl's Jingle (13-17 YRS)
1st - Yaaabah Whitehorse
2nd - Asjha Tveler
3rd - Chante Speidel
4th - Mariah White
5th - Toiree Brady

Teen Girl's Fancy Shawl (13-17 YRS)
1st - Anika Seschamps
2nd - Wapos Topsky
3rd - Shundiin Whitehorse
4th - Tayli Bree Yellowbird
5th - Yelzie Paul

Teen Boy's Traditional (13-17 YRS)
1st - Jonah Jack
2nd - Wyatt Brown
3rd - Morley taylor
4th - Zephran Bone
5th - Stacy Kiyewakan

Teen Boy's Grass (13-17 YRS)
1st - Mu Roberts
2nd - Hunter street
3rd - Laz Nepoose
4th - Josh Cardinal
5th - Cameron Good Eagle

Teen Boy's Prairie Chicken (13-17 YRS)
1st - Watson whitford
2nd - Caius Bullbear
3rd - Oshyn Raine
4th - Isaiah Kaiswatum

Teen Boy's Fancy Bustle (13-17 YRS)
1st - RJ Tveter 
2nd - Brenden "Da Bomb" Patrick
3rd - Skweltapis M Ned
4th - ZactzeVul McKenna  
5th Logan Taylor

Jr. Adults Women's Fancy (18-39 YRS)
1st - Laryn Oakes
2nd - Bobbi Lynn Frederick
3rd - Michelle Whitecalf
4th - Keya Clairmont
5th - Oketwsha Roberts 

Jr. Adults Women's Traditional (18-39 YRS)
1st - Krista-Marie Goodwill
2nd - Lauren Good Day
3rd - Krystal Bigsky 
4th - Kayla Mcarthur-lsnana
5th - Ellie Olson

Jr. Women's Jingle (18-39 YRS)
1st - Amanda Ironstar
2nd - Ashleigh Bonaise 
3rd - Leah Omeasoo 
4th - 1079** 
5th - Ashley Phelps

Jr. Adults Men's Traditional (18-39 YRS)
1st - Dwight Littlejohn
2nd - Adrian Clein
3rd - Keith Tacan
4th - Darius Isnana 
5th - Hunter Blassinggame 

Jr. Adults Men's Grass (18-39 YRS)
1st - Therien Paskemin
2nd - Darwin Goodwill
3rd - JT Largo
4th - Elias
5th - Jesse Osawamick

Jr. Adults Men's Prairie Chicken (18-39 YRS)
1st - Lance McNab
2nd - Wayland Mistickokat 
3rd - TJ Warren
4th - Jamon Paskem
5th - Dustin Whiteford

Jr. Adults Men's Fancy Bustle (18-39 YRS)
1st - Patrick Mitsuing
2nd - Darrell Hill
3rd - Sonny Xavier Little Head
4th - Jarid Yazzie

Sr. Adults Women's Traditional (40--59 YRS)
1st - Danita Goodwill
2nd - Andrea Redman
3rd - Amber Old Horn
4th - Orrie Little Sky
5th - Charity Nepoose

Sr. Adults Women's Jingle (40-59 YRS)
1st - Anika Topsky
2nd - Sharon Eagleman
3rd - Rowena Roberts
4th - Jolene Redman
5th - Memory Antoine

Sr. Adults Women's Fancy Shawl (40-59 YRS)
1st - Candace Gadwa 
2nd - Josette Scholfield
3rd - Lisa Ewack 
4th - Maddie Bellegarde
5th - Kellie Lebeau

Sr. Adults Men's Traditional (40-59 YRS)
1st - Jared Buffalo
2nd - Bobby Hunter
3rd - Lakota Clairmont
4th - Kevin HaYwahe
5th - Ardell Scalplock 

Sr. Adults Men's Grass (40-59 YRS)
1st - Randall Paskemin
2nd - Clifton Goodwill
3rd - Byron Goodwill 
4th - Jeff Downing 
5th - Leroy Whitstone 

Sr. Adults Men's Prairie Chicken (40-59 YRS)
1st - Sheldon Scalplock Sr
2nd - Bobby Badger
3rd - Rod Atcheynum
4th - Claude Friday
5th - Dale Mckay

Sr. Adults Men's Fancy Bustle (40-59 YRS)
1st - Doug Scholfield
2nd - Rod Belanger
3rd - Landing Eagle Goforth
4th - Dennis Taylor

Golden Age Women's (60 PLUS YRS)
1st - Diane Goodwill-Mckay
2nd - Denise One Star
3rd - Irene Oakes
4th - Sharon Roberts
5th - Lillian Gadwa 

Golden Age Men (60 PLUS YRS)
1st - Mike Onestar 
2nd - Ken Pratt Sr
3rd - Jonathan Windy Boy
4th - Darrell Goodwill
5th - Royce Kingbird

Singing Contest Results
1st - Bear Creek
2nd - Northern Cree
3rd - Blackstone
4th - Showtime
5th - Wooden Face